Siła ultraelementów - ZŁOTO
Siła ultraelementów - ZŁOTO

Niektóre pierwiastki odgrywają szczególnie ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i urody. W naszym nowym cyklu dr Krzysztof Krupka pisze tym razem o wyjątkowych właściwościach złota, które należy do pierwiastków śladowych, czyli tzw. ultraelementów występujących w organizmie człowieka. W kosmetologii i profilaktyce zdrowotnej najcenniejsze jest ono w postaci rozdrobnionego do pojedynczych atomów nanokoloidu.

W organizmie człowieka występuje około 10 mg złota, z czego połowa zgromadzona jest głównie w kościach. Złoto wydalane jest z organizmu wraz z moczem i kałem, z wiekiem jego zawartość spada. We współczesnej medycynie sole złota wykorzystywano głównie w leczeniu chorób stawów. Obecnie leczenie złotem przeżywa swój renesans głównie w onkologii i kosmetologii. W badaniach doświadczalnych wykazano, że złoto doskonale nawilża skórę, poprawia jej zdolności regeneracyjne oraz znacznie spowalnia procesy starzenia.

Złoto - eliksir długowieczności

Starożytni głęboko wierzyli w cudowną moc uzdrawiania i terapeutyczne właściwości złota. Mojżesz dawał je swojemu ludowi na uspokojenie. Egipcjanie już ponad 5 tysięcy lat temu spożywali złoto w celu oczyszczenia ciała, duszy i umysłu. Uważali, że złoto stymuluje siłę życiową i dodaje energii. Przed wiekami złoto wykorzystywano ze względu na jego właściwości lecznicze w chorobach oczu oraz dla poprawy ogólnej kondycji. Złoto szczególnie było polecane jako lek na Dalekim i Bliskim Wschodzie. O leczniczych właściwościach złota pisali już Arystoteles, najbardziej znany lekarz epoki średniowiecza Paracelsus oraz słynna uzdrowicielka św. Hildegarda z Bingen, której zalecenia i receptury na nowo odkrywa dziś świat Zachodu. Przed wiekami z możliwości wykorzystania tkwiącego w złocie sekretu pięknej i zdrowej skóry korzystały tylko koronowane głowy. Kleopatra co noc nakładała maskę ze złota by zachować młodość, a królowa dynastii Ching poddawała się zabiegom upiększającym z użyciem złota. Medycyna chińska wprowadziła na rynek czyste złoto w postaci kremów, dzięki którym opóźnione zostają procesy tworzenia się zmarszczek. Czynne naturalne substancje zawarte w tych kosmetykach posiadają przeciwzapalne i bakteriobójcze właściwości, które pokrywają się z działaniem złota. Niektórzy uważają do dzisiaj, że złoto kryje tajemnice długiego życia.

Chryzoterapia - leczenie złotem

Medycyna zachodnia od dawna stosowała złoto w leczeniu reumatyzmu, chorób serca i kręgosłupa. Ostatnio złoto stosuje się w onkologii, jako idealny „transporter" chemioterapeutyków do guza. W 2002 roku australijscy i nowozelandzcy naukowcy przygotowali leki przeciwnowotworowe z wykorzystaniem złota i srebra, które u myszy zniszczyły komórki rakowe, nie atakując przy tym zdrowych komórek! Na początku XX wieku często wszczepiano pacjentom złote płytki pod skórę na opuchniętych stawach łokciowych lub kolanowych, dzięki czemu ból słabł lub całkiem ustawał. Złoto jest regularnie stosowane do leczenia zapalenia stawów od roku 1927. W innej pracy naukowej wykazano, iż złoto koloidalne poprawia wydajność umysłową. Regularne przyjmowanie koloidu złota może podnieść IQ nawet o 20%, poprawia zdolność koncentracji i wyostrza umysł. Uważa się, że złoto koloidalne zwiększa przewodnictwo w zakończeniach nerwowych, znajdujących się w organizmie, i centralnym układzie nerwowym, przez co poprawia wydolność fizyczną i umysłową. Biochemicy również stosują złoto w związkach białkowych do produkcji leków ratujących życie. Trwają testy nowego, przeznaczonego do leczenia AIDS związku złota, który hamuje namnażanie wirusów i jest stosowany w leczeniu zakażonych komórek oraz pewnych rodzajów chorób nowotworowych. Pacjenci, którzy stosują preparaty złota, informują także, że zanikają u nich problemy z depresją, przygnębienie, stany lękowe, poprawia się ich zdolność myślenia, mogą cieszyć się przyjemnym, ogólnym zdrowotnym dobrostanem.

Właściwości złota

Złoto posiada wiele zastosowań w terapii różnorodnych schorzeń:

  • harmonizuje rytm serca, poprawia krążenie krwi,
  • stymuluje układ nerwowy,
  • pobudza do pracy organy wewnętrzne,
  • działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie,
  • działa przeciwbólowo w ostrych i przewlekłych zapaleniach i zwyrodnieniach stawów oraz zwiększa ruchomość stawów,
  • ma zdolność do regulowania pracy gruczołów przytarczycznych i dobroczynnie wpływa na cały układ kostny,
  • wspomaga trawienie,
  • podnosi witalność i przyczynia się do długowieczności.

Złoto najczęściej stosuje się postaci zewnętrznej, jako tzw. mgiełka lub w postaci kremów. Do picia nadaje się wyłącznie tzw. monoatomowe złoto, lecz w krajach UE nie dopuszcza się w ogóle złota do stosowania doustnego, a jedynie zewnętrznego.

 dr n. med. Krzysztof Krupka Absolwent WAM, specjalista z zakresu neurologii, chorób wewnętrznych i rehabilitacji. Współtworzył laboratorium pierwiastków śladowych biomol-med. www.drkrupka.pl

 Źródło: LNE & spa 1/2013 (86) s.64-65 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl